15 závodníků bojovalo na Mistrovství České republiky v přespolním běhu

31. 3. 2019

Do Mladé Boleslavi jsme vyráželi v 19ti členné sestavě, 15 závodníků na MČR v přespolním běhu a 4 závodníci do vloženého závodu přípravek.
Věděli jsme, že letos urvat medaili bude velmi težké, nové kategorie pro rok 2019 dva naše loňské medailisty posunuli o kategorii výš, tudíž ke starším soupeřům.

Začneme hezky od začátku. Začali nejmladší, tedy mladší žákyně na trati 2 km. Ve startovním poli 88 závodnic si pro úžasné a nečekané 19. místo doběhla Barbora Kadlecová v čase 7:56. Hned po ní se na start vedle 80 soupeřů postavil mladší žák Petr Klíček a doběhl si pro skvělé 14. místo v čase 7:29 na 2 km. Petr se hned po startu vyhl velké kolizi závodníků, kde se to strkalo a padalo se ve velkém.


Na programu pak měly vložený závod přípravky. Startovní pole čítalo opět hodně závodníků. Bylo na trati 500 metrů se velmi těžké propracovat vpřed a vystoupení našich „prťat“ hodnotím velmi kladně, 11. místo Magdalena Potužníková, 14. místo Carla Bašistová. Mezi chlapci pak 7. místo Hugo Macháček a 19. místo Theodor Váša. Závody pro ně byl především velkou zkušeností, s jinými soupeři na velkém závodě. 


Na startu se nám již připravovaly starší žákyně. Eliška Kučerová nám postoupila mezi starší žákyně, cílem bylo udržet TOP 10. Podařilo se. Eliška předvedla skvěle takticky i výkonem pěkný závod a doběhla si pro skvělé 5. místo na 3km trati v čase 11:32. Parádní 14. místo pro Veroniku Zrůstovou v čase 12:01. 69. místo pro Veroniku Šalátovou, která hned po startu měla nepříjemný pád, i tak ale za sebou nechala dalších 20 závodnic.


Starší žáci měli na programu také 3 km trať. Byly velmi jasné rozdíly mezi našimi chlapci 2004 a 2005, nejen výkonnostní ale také ty spojené s vyspělostí v tomto žákovském věku. 16. místo pro Alberta Slabu v čase 10:43, který si trošku pomýšlel na TOP 10, ale soupeři byli vynikající, hovoří o tom již i dosažený čas vítěze 9:56. Překvapením byl skvělý výkon Karla Lachouta, 28. místo v čase 11:02 je jasnou ukázkou toho, že Karel postupně začíná vybarvovat jako budoucí vytrvalec. Velmi dobře ještě zaběhl na svůj věk také Jonas Ben Abdellatif, 54. místo, na konci startovního pole pak 73. Radek Sochůrek a 83. Lukáš Hamata. 


Kategorie dorostu jsou již výkonnostně neúprosné, navíc většina kvalitních soupeřů byla na místě. Byla to kategorie, kde se nám nejmíň dařilo, nicméně ani jeden náš závodník nepustil vteřinku o bojoval o každé místo. 
Jan Kotraba 31 místo v čase 14:20 na 4 km, cílem bylo být do TOP 20 což nevyšlo, Honza nechal ale na trati všechno. Dorostenky pak měly nejméně obsazené startovní pole, ale velmi kvalitní. 33. místo pro Barboru Loufkovoua 37. místo pro Viktorii Schveinerovou.

V lesoparku Štěpánka v Mladé Boleslavi jsme prožili i bez medaile jedno z nejhezčích mistrovství, velmi dobře připravené tratě, organizace a krásné prostředí lesoparku bez asfaltu a jen měkkých bežeckých cest, k tomu ještě nádherné jarní počasí ! Máme za sebou krásný závodní den a spoustu zkušeností.
Lucie Markusková, vedoucí trenér SpS mládeže